Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 21 jun 2017 11:16 

Op een derde van Vlaamse rundveebedrijven besmetting met paratuberculose


Sinds 1 november 2016 lieten 2.793 Vlaamse rundveebedrijven een screening uitvoeren op paratuberculose. Op ruim een derde van de bedrijven werd een besmetting met paratuberculose vastgesteld.

 In het werkjaar 2016-2017 werd bij meer dan 180.000 koeien onderzocht of er antistoffen tegen paratuberculose aanwezig waren in het bloed of in de melk. De verdeling tussen serum- en melkmonsters was ongeveer gelijk. Bijna 1,3% van alle monsters testte positief.

Binnen het vrijwillige paratuberculoseprogramma in Vlaanderen voeren melkveebedrijven – afhankelijk van het behaalde niveau – jaarlijks of tweejaarlijks een volledige screening uit van minstens alle lacterende runderen ouder dan 30 maanden. In het werkjaar 2016-2017 werd bij meer dan 180.000 koeien onderzocht of er antistoffen tegen paratuberculose aanwezig waren in het bloed of in de melk. De verdeling tussen serum- en melkmonsters was ongeveer gelijk. Bijna 1,3% van alle monsters testte positief.

De komende weken krijgen de bedrijven op basis van hun resultaten een opvolgingsniveau toegekend. Dit niveau – waarbij A: laag risico, B: matig risico en C: onbepaald risico – geeft een risico-inschatting voor de aanwezigheid van ziektekiemen in de melk. Het aantal positieve dieren en het tijdstip van opruimen ervan bepaalt mede het opvolgingsniveau. Dat is vastgelegd in een reglement.

Vooral jonge dieren zijn gevoelig voor een infectie met paratuberculose. Het verbeteren van de interne bedrijfshygiëne heeft dan ook als belangrijk doel de spreiding van de infectie naar deze groep dieren te verhinderen. De aanpak is specifiek naargelang de leeftijd van de dieren. Een dierenarts kan veehouders hierbij begeleiden.



  Nieuwsflash
 
Verkenning kansrijke exportmarkten voor dierlijke mest NLLees meer
 
 
15 nieuwe Bib Gourmand restaurants in de MICHELIN Gids België en Luxemburg 2025Lees meer
 
 
Leden vakjury PotatoEurope 2025 Innovation Award bekend Lees meer
 
 
Twee nieuwe voederbietrassen toegelaten op de Belgische rassenlijst Lees meer
 
 
Uiterste indieningsdatum verzamelaanvraag nadert snel Lees meer
 
 
Tweede raming van de landbouweconomische rekeningen voor 2024Lees meer
 
 
Troostwijk: Begin 2025 toont kentering in de Belgische agrarische veilingmarkt Lees meer
 
 
Joris Brams volgt Stefaan Lambrecht op als CEO van de Danis groep Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Nieuwe voorzitter bij REO: Dirk Declercq volgt Rita Demaré op Lees meer
 
 
Afstandsregels tot waterlopen Lees meer
 
 
Facturen op papier en via pdf binnenkort verleden tijd! Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer