Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 20 feb 2018 11:06 

Jackson, nieuw ras aardappelen op Belgische rassenlijst


Op de Belgische rassenlijst is een nieuw ras van aardappelen opgenomen. We geven hier een overzicht van de resultaten die dit nieuwe ras behaalt in de officiële proeven uitgevoerd door de afdelingen voor Rassenonderzoek van cultuurgewassen (CRA-W Gembloux - Département Productions et Filières en ILVO Gent - Plant - Teelt en Omgeving) in opdracht van de Technische Interregionale Werkgroep voor de samenstelling van de Nationale Catalogus voor Landbouwgewassen.

Ras opgenomen na 2 jaar onderzoek

De resultaten van de rassenproeven uitgevoerd in 2016 en 2017 laten de opname van het aardappelras Jackson in de Belgische rassenlijst toe.

De proeven werden aangelegd in zeven centra, gelegen in de landbouwstreken Kempen (één behandelde proef), Polders (één behandelde proef), Zandleemstreek (één behandelde en één niet-behandelde proef), Leemstreek (twee behandelde en één niet behandelde proef) en Condroz (één behandelde en één niet-behandelde proef).

De gegevens over de opkomst, jeugdgroei, bloei, resistentie van de bladeren tegen P. infestans, gevoeligheid van de knollen tegen P. infestans en de gewone schurft worden weergegeven in tabel 1.  De gegevens over de opbrengst van de gewenste calibratiegroep  (>50 mm), het onderwatergewicht en de frietgeschiktheid staan in tabel 2.

Het nieuwe ras Jackson is geschikt voor frieten. Het vertoont een opkomstsnelheid twee dagen later dan de standaardrassen, maar deze kleine vertraging wordt gecompenseerd door een goede jeugdgroei. De bladeren vertonen een goede weerstand tegen Phytophthora infestans. De opbrengst in de gewenste calibratiegroep is opmerkelijk, boven het gemiddelde van de standaardrassen in 2016 en 2017. Het onderwatergewicht is ook goed, hoewel iets lager dan het gemiddelde van de standaardrassen. De frietgeschiktheid is excellent (minder dan 2,5 op een cijferschaal van 0 tot 6).

Tabel 1: Opkomst, jeugdgroei, bloei en ziekteresistentie
Rassen Snelheid van opkomst (aantal dagen tussen planten en opkomst) Jeugdgroei (1-9)1  Bloei                        (aantal dagen tussen planten en bloei) Resistentie van de bladeren tegen Phythophthora infestans² (0 -10)³ Gevoeligheid van de knollen tegen Phythophthtora infestans² (%)4 Gewone schurft gevoeligheid               (%)4
Bintje 28 7,6 72,5 2,6 30% 0%
Challenger 30 6,7 69,0 3,6 1% 0%
Fontane 28 7,0 65,4 4,2 5% 0%
Innovator 27 8,0 60,5 4,1 3% 0%
Gemiddelde van de standaardrassen 28 7,3 66,8 4,3 10% 0%
JACKSON 30 8,6 67,9 4,3 2% 0%
1 9 wijst op de gunstigste beoordeling 2 gegevens uit drie niet-behandelde proeven 3 10 wijst op de gunstigste beoordeling 4 geen opmerking voor deze criteria                       Tabel 2: Opbrengst van de gewenste calibratiegroep 35-70 mm (in % t.o.v. het gemiddelde van de standaardrassen), onderwatergewicht en chipsgeschiktheid
Rassen Opbrengst van de gewenste calibratiegroep (>50 mm)                                   (% t.o.v. het gemiddelde van de standaardrassen) Onderwatergewicht                 (g per 3kg knollen)   Frietgeschiktheid (0-6)³
  20161 20172 Gemiddeld Gemiddeld Gemiddeld
Bintje 84 85 84 387 1,96
Challenger 110 99 103 428 1,91
Fontane 93 112 104 428 2,03
Innovator 113 104 108 377 1,81
Gemiddelde van de standaardrassen 100 100 100 405 1,93
JACKSON 126 137 133 392 1,94
1 gegevens uit 3 proefcentra 2 gegevens uit 4 proefcentra 3 0 wijst op de gunstigste beoordeling, 6 wijst op de ongunstigste beoordeling


KORTE BESCHRIJVING VAN DE NIEUW TOEGELATEN RASSEN

JACKSON
Aanvrager: TEMMERMAN J&M.J
Kweker: TEMMERMAN J&M.J
Aanvraaggemachtigde: BINST BREEDING EN SELECTION (NV)
Het ras heeft aan de proeven in 2016 en 2017 deelgenomen onder de referentie: VG/A/081/00034

 



  Nieuwsflash
 
Restaurant Léa Linster en Maison Colette bekroond met twee Sterren in de MICHELIN Gids België en LuxLees meer
 
 
Waterbeleid Vlaanderen: droogte, overtromingsgevoelige gebieden, Lees meer
 
 
Verkenning kansrijke exportmarkten voor dierlijke mest NLLees meer
 
 
15 nieuwe Bib Gourmand restaurants in de MICHELIN Gids België en Luxemburg 2025Lees meer
 
 
Leden vakjury PotatoEurope 2025 Innovation Award bekend Lees meer
 
 
Uiterste indieningsdatum verzamelaanvraag nadert snel Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer