Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 21 sep 2018 02:41 

Elke schakel in de voedselketen heeft recht op eerlijke handelspraktijken


Met een nieuwe richtlijn wil Europa oneerlijke handelspraktijken in de agro-voedingsketen een halt toeroepen. Zowel de leden van het Agrofront, Fevia, de federatie van de Belgische voedingsindustrie, als BABM, de vereniging van merkartikelfabrikanten, pleiten voor een constructieve dialoog binnen het Belgische Ketenoverleg.

Wanneer die dialoog geen oplossingen kan bieden, bijvoorbeeld bij internationale conflicten, dan kan Europese wetgeving als “stok achter de deur” volgens zowel de landbouworganisaties als de Belgische voedingsindustrie een oplossing bieden. In dat geval moet de bescherming tegen oneerlijke handelspraktijken wel gelden voor elk bedrijf, klein en groot.
 
Oneerlijk is oneerlijk
 
Agrofront, Fevia en BABM slaan de handen in elkaar en pleiten samen voor een Europees wetgevend kader dat eerlijke handelspraktijken in de agro-voedingsketen stimuleert. Oneerlijke handelspraktijken kunnen rechtstreeks of onrechtstreeks impact hebben op elke schakel van de keten: landbouwers, de verwerkende industrie, retailers en finaal de consument. Risico’s unilateraal afwentelen op leveranciers is oneerlijk en onacceptabel. Alle schakels binnen de keten zijn nauw verbonden: moeilijkheden voor één schakel hebben zo goed als steeds een bredere impact, bijvoorbeeld door innovaties af te remmen.
 
Landbouwers hebben recht op eerlijke handelsrelaties, net als de leveranciers in de verwerkende industrie en elke schakel daaropvolgend. Zowel de vele kmo’s als de grotere multinationale bedrijven kunnen onder druk staan van grotere klanten en voelen de impact van zo’n oneerlijke handelspraktijken: oneerlijk is oneerlijk. Elke bedrijf, klein en groot, verdient daarom een gelijke bescherming tegen onaanvaardbare praktijken zoals het eenzijdig, retroactief aanpassen van contracten.
 
Ketenoverleg in eigen land, aangevuld met Europese wetgeving
 
Zowel Fevia als het Agrofront pleiten ervoor om samen de taart groter te maken. Dat gebeurt idealiter vanuit een structurele dialoog binnen het Belgisch Ketenoverleg, met als basis de Code goede handelspraktijken. De ondertekenaars van die code engageren zich vrijwillig om eerlijke handelsrelaties te respecteren. Bij mogelijke geschillen over de correcte toepassing van de Code wordt gewerkt via een escalatieprocedure van opeenvolgende meer dwingende stappen.
 
Tegelijk blijkt dat handelsconflicten steeds vaker op internationaal niveau voorkomen. Het nationaal Ketenoverleg kan zo’n grensoverschrijdende handelspraktijken niet efficiënt aanpakken. Een coalitie van Europese federaties van landbouwers, van de voedingsindustrie en van NGO’s sloeg dan ook de handen in elkaar om samen te pleiten voor een Europees wetgevend kader dat elke schakel in de agro-voedingsketen de nodige bescherming biedt. Een level playing field voor alle actoren in de keten is de beste garantie op evenwichtige en eerlijke handelspraktijken voor iedereen.
Het Agrofront en Fevia steunen deze Europese aanpak maar dringen erop aan dat Europese regelgeving ruimte laat voor nationale initiatieven zoals de Belgische code goede handelspraktijken, die op vrijwillige basis dialoog en samenwerking stimuleren.  



  Nieuwsflash
 
Twee nieuwe voederbietrassen toegelaten op de Belgische rassenlijst Lees meer
 
 
Uiterste indieningsdatum verzamelaanvraag nadert snel Lees meer
 
 
Tweede raming van de landbouweconomische rekeningen voor 2024Lees meer
 
 
Troostwijk: Begin 2025 toont kentering in de Belgische agrarische veilingmarkt Lees meer
 
 
Joris Brams volgt Stefaan Lambrecht op als CEO van de Danis groep Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Nieuwe voorzitter bij REO: Dirk Declercq volgt Rita Demaré op Lees meer
 
 
Afstandsregels tot waterlopen Lees meer
 
 
Over het Internationaal jaar van de coöperaties Lees meer
 
 
Over toekomstperspectieven voor Vlaamse boeren na de protesten Lees meer
 
 
Over 'agribashing' op de openbare omroep Lees meer
 
 
Gevolgen van het Stikstofdecreet voor rundveehouders met potstallenLees meer
 
 
Het Vlaams Pachtobservatorium Lees meer
 
 
Over Vlaamse wijnproductie Lees meer
 
 
Voorstel om de Europese wetgeving over genomische technieken te versoepelenLees meer
 
 
Vraag om uitleg over de dalende melkproductie Lees meer
 
 
Nog nooit telde start van lente zoveel droge dagenLees meer
 
 
Facturen op papier en via pdf binnenkort verleden tijd! Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer