Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 27 dec 2018 17:55 

Lang leve de koe!


Een verlaagde broeikasgasemissie met dezelfde hoeveelheid geproduceerde melk bereiken door een meer kennisgedreven en vrijwillig verbeterd bedrijfsmanagement. Dat is het doel van het demonstratieproject door ILVO, de Hooibeekhoeve en Inagro. Vind ons op Agriflanders!

koeWelke managementsaanpassingen op melkveebedrijven kunnen leiden tot welke mogelijke besparingen op de methaanemissie op bedrijfsniveau? Antwoorden op die vraag worden gezocht binnen het project KOELANG, dat zich richt op klimaatmitigatie van de melkveesector. Het project heeft tegelijk een onderzoeks- en een sensibiliserende doelstelling, en baseert zich op eerder onderzoek, dwz. cijfers die eerder in andere ILVO projecten werden gegenereerd. Er wordt onder meer gekeken naar het tijdstip van de eerste afkalving en naar de langleefbaarheid van koeien. De sensibilisering van de veehouders gebeurt via lerende netwerken (discussiegroepen) van melkveehouders. Via een Plan Do Check Act (PDCA)-aanpak gaan de partners samen met de participerende bedrijven aan de slag voor een verbeterde jongvee-opfok en lager vervangingspercentage.


ILVO vertrok van de uitgebreide database met methaanemissiegegevens van melkkoeien in Vlaanderen (jongvee, lacterende dieren en droogstaande koeien) uit vorige onderzoeksprojecten. We berekenden daaruit de impact op broeikasgasemissie voor 4 scenarios: 1/ Langer productief leven met gelijke levensproductie, 2/ Langer productief leven met verbeterde levensproductie, 3/ Verbeterde levensproductie door efficiëntere productie en 4/ Jongere leeftijd bij eerste afkalving. In de werkpakketten 2 tot en met 4 draait alles rond sensibilisering en klimaatvriendelijke gedragsveranderingen van de Vlaamse melkveehouders. Via door de partners opgezette lerende netwerken krijgen gemotiveerde bedrijven de best practices in de vingers rond respectievelijk verbeterde jongvee-opfok en optimalisatie van het transitiemanagement.

Veehouders kunnen via participatie in het project meer voeling krijgen met het probleem van broeikasgasemissie in de Vlaamse melkveehouderij, maar kunnen ook win-wins realiseren via aanpassingen in het bedrijfsmanagement. Eén van de uitkomsten van het project wordt bovendien een digitale toolbox voor de Vlaamse melkveehouders. Zo wordt er binnenkort op Agriflanders een BiestBox ter beschikking gesteld voor 50 veehouders en een zakboekje met praktische tips rond jongvee-opfok en transitie. Kennisdeling van de resultaten zal verder gebeuren via de VEETOERNEE (een Vlaams voorlichtingsinitiatief), vulgariserende artikels en via een eindbrochure.

Project: KOELANG
Looptijd: 2017-2019
Financiering: Vlaamse Overheid - L&V ADLO
Samenwerking: Inagro, Hooibeekhoeve
Contact: leen.vandaele@ilvo.vlaanderen.be



  Nieuwsflash
 
Verkenning kansrijke exportmarkten voor dierlijke mest NLLees meer
 
 
15 nieuwe Bib Gourmand restaurants in de MICHELIN Gids België en Luxemburg 2025Lees meer
 
 
Leden vakjury PotatoEurope 2025 Innovation Award bekend Lees meer
 
 
Twee nieuwe voederbietrassen toegelaten op de Belgische rassenlijst Lees meer
 
 
Uiterste indieningsdatum verzamelaanvraag nadert snel Lees meer
 
 
Tweede raming van de landbouweconomische rekeningen voor 2024Lees meer
 
 
Troostwijk: Begin 2025 toont kentering in de Belgische agrarische veilingmarkt Lees meer
 
 
Joris Brams volgt Stefaan Lambrecht op als CEO van de Danis groep Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Nieuwe voorzitter bij REO: Dirk Declercq volgt Rita Demaré op Lees meer
 
 
Afstandsregels tot waterlopen Lees meer
 
 
Facturen op papier en via pdf binnenkort verleden tijd! Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer