Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 23 aug 2022 12:05 

Vezelopbrengst en -kwaliteit hennepseizoen 2021


Voor het Hemp4Textiles-project werden in 2021 verschillende proeven aangelegd op Inagro en Proefhoeve Bottelare. Daarnaast werd er een opschalingsproef aangelegd bij een landbouwer op reële schaal. Het doel is de optimalisatie en de opschaling van de teelt met het oog op textieltoepassingen. De vezelopbrengst en -kwaliteit van het teeltseizoen van 2021 worden in dit nieuwsbericht besproken.

Hennep capteert CO2

In het project is het de bedoeling om de vezelkwaliteit en -opbrengst van verschillende variëteiten, bemestingshoeveelheden en zaaidichtheden te bepalen. In 2021 werden daarom twee proeven aangelegd: een rassenproef en een multifactoriële proef. 

In de rassenproef lagen er zes verschillende rassen, allen ingezaaid aan 400 zaden/m² en bemest met 100 kg N/ha: 

  • USO 31
  • Santhica 70
  • Bialobrzeskie
  • Santhica 27
  • Fibror 79
  • Carmagnola Selectionata

In de multifactoriële proef willen we inzicht krijgen in de relatie tussen groei en omgeving. En in de interactie tussen variëteit, zaaidichtheid en bemesting. Op de twee locaties lag een blokkenproef aan met:

  • drie verschillende bemestingstrappen (0, 50 en 100 N/ha);
  • vier verschillende zaaidichtheden (300, 400, 500 en 600 zaden/m²);
  • twee verschillende variëteiten (USO 31 en Santhica 70).

Zaaidichtheid (alsook plantdichtheid) en bemesting bepalen in grote mate de stengelomtrek. Dit heeft een effect op de vezelfijnheid. Dit is een belangrijk kwaliteitskenmerk voor de verdere verwerking van de vezels. 

Resultaten rassenproef

Tussen vroege en late rassen werd er geen verschil waargenomen in planthoogte en daaraan gelinkt, geen verschil in drogestofopbrengst. In minder natte jaren is er normaal gezien wel een groter verschil tussen vroege en late rassen vast te stellen, maar in 2021 lag het oogsttijdstip tussen de vroege en late rassen te dicht bij elkaar. De opbrengst in Beitem ligt algemeen lager, omdat het perceel last had van wateroverlast. Hennep is daar zeer gevoelig voor en dit is ook waar te nemen in drogestofopbrengst. 

DS opbrengst Bastvezelopbrengst Het bastvezelpercentage varieert per cultivar tussen de 20 en 35 %. Er zijn geen verschillen tussen vroege of late variëteiten. De vezelopbrengst werd bekomen door het vezelpercentage te vermenigvuldigen met de biomassa-opbrengst. Daarbij werd er een lagere opbrengst bekomen dan verwacht door de natte weersomstandigheden. Momenteel wordt deze proef herhaald op de twee verschillende locaties om de resultaten met elkaar te kunnen vergelijken. Resultaten multifactoriële proef

In de proeven uitgevoerd op de velden van Inagro en in Bottelare zagen we dat de opbrengst zonder bemesting lager lag dan deze met 50 en 100 eenheden stikstof, ongeacht het ras of de zaaidichtheid. Het was duidelijk te zien dat wanneer de stikstofbemesting stijgt, ook de planthoogte en bijgevolg ook de drogestofopbrengst stijgen. Bovenstaande resultaten hangen af van het perceel. Het is mogelijk dat op bepaalde rijke bodems hennep kan geteeld worden zonder bemesting, terwijl andere percelen met een zeer arme bodem net meer bemesting nodig hebben. We volgen dit uiteraard verder op in de veldproeven van 2022 en komende jaren.

Concreet zagen wij dat:

  • De bastvezelopbrengst lager was voor 0 kg N/ha en tussen 50 en 100 eenheden stikstof werd geen verschil waargenomen. We vermoeden daarom dat de ideale bemestingshoeveelheid tussen de 50 en 100 eenheden stikstof ligt. In de proef die we dit jaar hebben aangelegd, hebben we daarom een bemestingstrap van 75 kg N/ha toegevoegd. 
  • De lange vezelopbrengst is lager dan verwacht, dit is vooral te wijten aan verschillen in biomassa-opbrengst. Daarnaast zijn er ook vezels verloren gegaan tijdens het zwingelen, waardoor dit proces nog verder geoptimaliseerd moet worden om correctere resultaten te bekomen.
Resultaten opschalingsproef

De opschalingsproef werd aangelegd op een perceel onder praktijkomstandigheden. Een perceel van 2,8 ha werd ingezaaid met USO 31 aan 70 kg/ha en bemest met 100 kg N/ha. Door praktische problemen kon er maar geoogst worden op 9 september. Bovendien werd door onweer niet alles geoogst. Er werd op 22 september verder geoogst.

Het keren en balen gebeurde zeer laat op het seizoen, namelijk op 9 en 17 oktober. Uiteindelijk werden er na het roten 28 balen van het veld gehaald, goed voor 6400 kg geroot hennepstro. Na zwingelen werd er een lange vezelpercentage van 9 %, een korte vezelpercentage van 31 % en een schevenpercentage van 47 % bekomen.

Opbrengst zwingelen Hennepseizoen 2022

In een eerder nieuwsbericht brachten we je reeds op de hoogte van de hennepproeven van dit seizoen. De vroege henneprassen werden reeds geoogst. De late rassen volgen dan volgende week. Na de oogst worden de stengels op het veld opengelegd, zodat ze kunnen roten. Oprapen en balen volgen dan in september.

Hennepseizoen 2022 hennep 2022 Meer weten over hennep?

Heb je interesse in de teelt van hennep? Lees verder.

Hoe hennep telen?   Dit nieuwsbericht werd geschreven in kader van het VLAIO LA-project Hemp4Textiles.  


  Nieuwsflash
 
Verkenning kansrijke exportmarkten voor dierlijke mest NLLees meer
 
 
15 nieuwe Bib Gourmand restaurants in de MICHELIN Gids België en Luxemburg 2025Lees meer
 
 
Leden vakjury PotatoEurope 2025 Innovation Award bekend Lees meer
 
 
Twee nieuwe voederbietrassen toegelaten op de Belgische rassenlijst Lees meer
 
 
Uiterste indieningsdatum verzamelaanvraag nadert snel Lees meer
 
 
Tweede raming van de landbouweconomische rekeningen voor 2024Lees meer
 
 
Troostwijk: Begin 2025 toont kentering in de Belgische agrarische veilingmarkt Lees meer
 
 
Joris Brams volgt Stefaan Lambrecht op als CEO van de Danis groep Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Nieuwe voorzitter bij REO: Dirk Declercq volgt Rita Demaré op Lees meer
 
 
Afstandsregels tot waterlopen Lees meer
 
 
Facturen op papier en via pdf binnenkort verleden tijd! Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer