Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 15 apr 2025 09:50 

Troostwijk: Begin 2025 toont kentering in de Belgische agrarische veilingmarkt


Na een lichte daling in 2024, laat de Belgische agrarische veilingmarkt in 2025 een sterke opleving zien. Waar het aantal online veilingen daalde in 2024, is begin 2025 een opvallende trendbreuk zichtbaar. Het aantal online veilingen steeg in het eerste kwartaal van 2025 met 42 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2024. Wat verder opvalt, is dat het aantal vrijwillige veilingen fors is gestegen.

De agrarische sector in België kent relatief weinig faillissementen. Veel veilingen bij Troostwijk Auctions zijn dan ook vrijwillig van aard. “Het idee dat je alleen veilt als je failliet gaat, is een achterhaald fenomeen”, aldus Peter Lechat, accountmanager met een speciale focus op de agrarische- en grondverzet markt bij het online veilinghuis. 146 veilingen binnen de sector waren in 2024 vrijwillig. In het eerste kwartaal van 2025 ziet Troostwijk Auctions een stijging van 30% ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar.

Druk op de sector door regelgeving en kosten
De stijging van het aantal veilingen kan worden verklaard door diverse ontwikkelingen in de Belgische agrarische sector. Economische onzekerheid, veranderende regelgeving en de impact van Europese milieumaatregelen spelen een belangrijke rol. Vooral het stikstofbeleid in Vlaanderen dwingt boeren hun uitstoot te verlagen, terwijl vergunningen steeds moeilijker te verkrijgen of te verlengen zijn. Tegelijkertijd drukken lage opbrengstprijzen en stijgende kosten voor energie, meststoffen en veevoer op de marges, waardoor met name kleinere bedrijven moeite hebben om te overleven.

Maatschappelijke en psychosociale druk
Naast financiële overwegingen speelt ook psychosociale druk een belangrijke rol. De combinatie van maatschappelijke kritiek en een hoge werkdruk maakt het voor veel boeren steeds moeilijker om door te gaan, wat de trend van bedrijfsbeëindigingen versterkt. Lechat: “De maatschappelijke kritiek op de agrarische sector neemt toe, vooral door bezorgdheid over milieueffecten zoals stikstofuitstoot. Daarnaast maakt strengere regelgeving rondom dierenwelzijn en gewasbescherming de bedrijfsvoering complexer en duurder. Hierdoor voelen veel boeren zich steeds meer onder druk staan.”

Gebrek aan bedrijfsopvolging
Voor veel boeren is stoppen de enige optie. “We zien steeds vaker dat boeren hun bedrijfsmiddelen via veilingen verkopen om hun bedrijfsvoering op een gestructureerde manier af te ronden. Vooral in regio’s waar de impact van milieumaatregelen groot is, stijgt het aantal veilingen snel. Dit toont aan hoe onzeker de toekomst voor veel agrarische ondernemers is”, stelt Lechat. 

Wat ook meespeelt is dat jongere generaties steeds minder vaak kiezen voor een toekomst in de landbouw en dus de overname van het familiebedrijf. “De hoge werkdruk, strengere regelgeving en onzekerheid over de toekomst vormen grote drempels voor potentiële opvolgers. Dit leidt ertoe dat steeds meer boeren hun bedrijf beëindigen of verkopen, waardoor het aantal agrarische bedrijven ook gestaag afneemt”, besluit Lechat.

Wat wordt er geveild en waar gaat het heen?
In de agrarische sector worden uiteenlopende bedrijfsmiddelen geveild, van zware machines tot complete boerderij-inventarissen. Veel voorkomende items zijn tractoren, landbouw gerelateerde machines, werkplaatsmachines en -gereedschappen. Zestig procent van de geveilde items blijft in eigen land, terwijl de rest naar het buitenland gaat, met Nederland als grootste afnemer, gevolgd door Duitsland en landen in de Balkan. In totaal bereikt Troostwijk Auctions kopers uit 175 landen. 

Noot voor de redactie, niet ter publicatie: Voor vragen kunt u contact opnemen met Loes Giltay via l.giltay@troostwijkauctions.com.

 

 


  Nieuwsflash
 
Troostwijk: Begin 2025 toont kentering in de Belgische agrarische veilingmarkt Lees meer
 
 
Joris Brams volgt Stefaan Lambrecht op als CEO van de Danis groep Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Nieuwe voorzitter bij REO: Dirk Declercq volgt Rita Demaré op Lees meer
 
 
Afstandsregels tot waterlopen Lees meer
 
 
Over het Internationaal jaar van de coöperaties Lees meer
 
 
Over toekomstperspectieven voor Vlaamse boeren na de protesten Lees meer
 
 
Over 'agribashing' op de openbare omroep Lees meer
 
 
Gevolgen van het Stikstofdecreet voor rundveehouders met potstallenLees meer
 
 
Het Vlaams Pachtobservatorium Lees meer
 
 
Over Vlaamse wijnproductie Lees meer
 
 
Impact invoerheffingen op Vlaamse landbouw Lees meer
 
 
Voorstel om de Europese wetgeving over genomische technieken te versoepelenLees meer
 
 
Vraag om uitleg over de dalende melkproductie Lees meer
 
 
Nog nooit telde start van lente zoveel droge dagenLees meer
 
 
Bruno Vincent verkozen als Voorzitter Algemeen Boerensyndicaat Lees meer
 
 
Facturen op papier en via pdf binnenkort verleden tijd! Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer